System Bezpieczny PESEL, czyli jak się zabezpieczyć przed oszustami

Kategoria: Artykuły
Kradzież tożsamości to coraz częstszy nielegalny proceder, który może spotkać dosłownie każdego. Zgubiony lub skradziony dowód osobisty może stać się przyczyną wielu problemów, w tym również finansowych. Aby ochronić nas, konsumentów, przed wyłudzeniem naszych danych osobowych, powstał w Polsce nowoczesny system Bezpieczny PESEL, który wspierają największe firmy pożyczkowe w naszym kraju.

Dobrowolna i bezpłatna baza danych

System Bezpieczny PESEL został oparty na koncepcji Listy Robinsona, czyli systemie wspomagającym ochronę adresów e-mail odbiorców. Z nowego systemu w sposób dobrowolny oraz bezpłatny mogą korzystać zarówno konsumenci, jak i firmy pożyczkowe. Dane umieszczone w bazie Bezpieczny PESEL nie będą w żaden sposób wykorzystywane w jakimkolwiek celu promocyjnym czy reklamowym.

Ogólnonarodowy Bezpieczny PESEL

System Bezpieczny PESEL powstał przy współpracy firmy CRIF oraz Związku Firm Pożyczkowych i pełni on funkcję prewencyjnego zastrzeżenia danych osobowych, którego może dokonać każdy obywatel naszego kraju. System ruszył 8 marca 2017 roku i jest miejscem, w którym wszystkie osoby nie chcące pożyczać pieniędzy w firmach z sektora poza bankowego mogą zastrzec taką informację. Ma to zabezpieczyć ich dane osobowe przed próbami oszust i wyłudzeń.

Szybka procedura weryfikacyjna

Aby skorzystać z systemu Bezpieczny PESEL, wystarczy na stronie internetowej tego projektu wypełnić odpowiedni formularz oraz potwierdzić swoją tożsamość poprzez wysłanie zdjęcia dowodu osobistego. Następnie pracownicy firmy CRIF dokonują weryfikacji takiego zgłoszenia i kontaktują się telefonicznie z osobą rejestrującą się w systemie celem potwierdzenia.

System nie tylko dla sektora poza bankowego

Kradzież danych osobowych wiąże się nie tylko z problemami natury prawno-finansowej konkretnego konsumenta, ale również naraża na straty kapitałowe firmy pożyczkowe udzielające kredyty chwilówki. System Bezpieczny PESEL może być również wykorzystywany np. przez telekomy lub inne instytucje, których usługi wymagają weryfikacji danych osobowych klienta.

System Bezpieczny PESEL to innowacyjna baza danych typu credit freeze. Firma pożyczkowa sprawdzając dane potencjalnego klienta od razu otrzymuje z sytemu informacje, że taka osoba zastrzegła sobie dane osobowe. Jest to sygnał dla pożyczkodawcy, że najprawdopodobniej wniosek o udzielenie pożyczki jest próbą oszustwa i został stworzony w wyniku kradzieży danych osobowych.