KNF stworzy Rejestr Instytucji Pożyczkowych w Polsce

Kategoria: Artykuły
Dla zwiększenia ochrony konsumentów korzystających z usług firm pożyczkowych z rynku pozabankowego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) stworzy specjalny Rejestr Instytucji Pożyczkowych w Polsce. Dzięki takiemu rozwiązaniu Polacy otrzymają wiarygodne źródło informacji na temat wszystkich firm udzielających szybkie pożyczki gotówkowe w naszym kraju.

Okazja czyni złodzieja

Polski rynek usług finansowych rozwija się coraz energicznie, oferując konsumentom bogaty wachlarz produktów kredytowych. Banki komercyjne już kilka dobrych lat temu straciły monopol na udzielanie pożyczek pieniężnych na rzecz firm oferujących pożyczki pozabankowe, w tym przede wszystkim pożyczki chwilówki przez Internet. Powszechny dostęp do Internetu stworzył podaż, na którą znalazł się również dość spory popyt. Niestety, takie rozwiązania niosą ze sobą nie tylko duże korzyści, ale również nie małe zagrożenia. Prawdziwą plagą na dzisiejszym rynku pożyczek internetowych są oszuści podszywający się pod firmy proponujące duże pożyczki gotówkowe w krótkim czasie. Żerują oni przede wszystkim na osobach będących w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Hochsztaplerzy na cenzurowanym

Aby ukrócić ten proceder i wzmocnić ochronę konsumentów przed nielegalnymi pożyczkodawcami, rząd przystąpił do stworzenia Rejestru Instytucji Pożyczkowych w Polsce, który będzie nadzorowany przez KNF. Dzięki temu rozwiązaniu każdy Polak chcący skorzystać z usług rynku pozabankowego, będzie mógł w prosty sposób zweryfikować czy konkretna instytucja pożyczkowa działa legalnie, spełnia wszystkie wymogi prawne i ustawowe, a także działa zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania.

Rejestr Instytucji Pożyczkowych pozwoli na zwiększenie nadzoru na rynkiem pozabankowym oraz wykluczy z niego tzw. firmy parafinansowe, dając większe bezpieczeństwo pożyczającym pieniądze w tym sektorze finansowym.