Czytaj umowę pożyczkową!

Kategoria: Artykuły
Na polskim rynku finansowym można obecnie znaleźć wiele firm i instytucji z sektora bankowego oraz prywatnego, które oferują konsumentom wszelkiego rodzaju produkty kredytowo-pożyczkowe. Niestety Polacy nie lubią czytać, zwłaszcza umów pożyczkowych, co w konsekwencji może ich doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych. Na rynku nie brakuje oszustów podszywających się pod firmy pożyczkowe. Dlatego też podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy pożyczkowej.

Podstawowa zasada

Zanim podpiszemy umowę o kredyt/pożyczkę należy dokładnie zapoznać się z warunkami, na jakich zobowiązanie finansowe jest nam oferowane. Wiąże się to ze szczegółowym przeczytaniem umowy oraz wszystkich załączników do niej, jeżeli takowe posiada. W przypadku, gdy poszczególne zapisy umowy są dla nas niezrozumiałe, należy poprosić przedstawiciela firmy pożyczkowej o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości lub poprosić o kopię dokumentów w celu skonsultowania z rodziną, znajomymi czy też radcą prawnym. Jeżeli firma pożyczkowa udzielająca pożyczki chwilówki nie chce udostępnić nam wzoru umowy, to jest to dla nas sygnał, że powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Ochrona naszych praw konsumenckich

Zwróćmy uwagę czy umowa dotycząca pożyczki zawiera podstawowe zapisy takie, jak np.: dokładne dane teleadresowe zarówno nasze, jak i pożyczkodawcy, zakres zobowiązania finansowego, całkowity koszt naszej pożyczki z uwzględnieniem wszystkich opłat oraz prowizji, a także paragrafy dotyczące ochrony naszych praw, jako konsumenta.

Nasze prawa konsumenckie, które muszą znaleźć się w umowie pożyczkowej, to zapisy dotyczące ochrony danych osobowych, zasad i warunków odstąpienia od umowy, następstw przedterminowego uregulowania zobowiązania, terminów spłaty pożyczki oraz konsekwencji wynikających z nieterminowego uregulowania spłaty pożyczki.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Sprawdźmy podaną w umowie wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Pokazuje ona nam, jaki jest całkowity koszt pożyczki w ujęciu procentowym w skali rocznej. RRSO określa nie tylko oprocentowanie samej pożyczki, ale również wszystkie dodatkowe koszty zobowiązania finansowego. Dlatego też wartość RRSO często przekracza oprocentowanie przedstawione w umowie. Na przykład, gdy podana wartość RRSO wynosi 23 proc., to za pożyczkę w wysokości 1000 zł zapłacimy rocznie 230 zł.

Jeżeli firma pożyczkowa przed rozpatrzeniem wniosku żąda od nas wniesienia dodatkowej opłaty przygotowawczej, manipulacyjnej lub opłaty za rozpatrzenie wniosku, wówczas powinniśmy zrezygnować z jej usług. Takie praktyki są obecnie niedopuszczalne i niezgodne z prawem.