Wysoki stopień zadłużenia Polaków w firmach pożyczkowych to mit. Raport PwC bezlitosny dla banków

Kategoria: Artykuły
Firmy pożyczkowe od samego momentu pojawienia się na polskim rynku spotykały się z nieprzychylną reakcją niektórych środowisk. Oskarżano je o żerowanie na ludziach w trudnej sytuacji finansowej i drastyczne zwiększanie poziomu zadłużenia Polaków. Tymczasem, jak pokazuje raport PwC, prawda jest zupełnie inna.

Zadłużenie Polaków nie takie znów wysokie

Firma PwC to doskonale znana marka o międzynarodowym zasięgu, której specjalność stanowią profesjonalne usługi doradcze. W ramach owego doradztwa PwC przeprowadza audyty, zajmuje się doradztwem biznesowym oraz doradztwem podatkowym i prawnym.

Przygotowany przez firmę PwC raport pod nazwą „Rynek firm pożyczkowych w Polsce” zawiera szereg niezwykle interesujących informacji i przydatnych faktów. Wśród nich znaleźć można między innymi dane dotyczące profilu klienta rynku pożyczkowego w Polsce.

Jak czytamy w raporcie PwC: „Według danych pochodzących z Diagnozy Społecznej, ogólna liczba gospodarstw domowych w Polsce deklarujących posiadanie jakiegokolwiek zadłużenia wyniosła 37%.” Oznacza to, że ogólne zadłużenie Polaków nie jest wcale aż tak duże, jak się powszechnie sądzi i jak chcieliby tego przeciwnicy sektora firm pożyczkowych. Jeszcze ciekawiej wygląda to w zestawieniu przedstawiającym operatorów tego zadłużenia.

Długi mamy w bankach, choć z chwilówek korzystamy bardzo chętnie

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PwC, aż 88% osób deklarujących jakiekolwiek zadłużenie to osoby zadłużone w bankach. W firmach pożyczkowych, mimo iż posiadają one znacznie prostszą i krótszą procedurę zaciągania pożyczek, zadłużonych jest jedynie 4% z ogólnej liczby dłużników. Zdaniem specjalistów PwC jest to niezwykle niski procent, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż firmy pożyczkowe w ciągu roku przyznają szybkie pożyczki przez internet w łącznej liczbie ok. 1,5-2 mln.