System „Bezpieczny PESEL” już działa. Dzięki niemu możesz uniknąć naprawdę poważnych problemów

Kategoria: Artykuły
System „Bezpieczny PESEL” już działa. Dzięki niemu możesz uniknąć naprawdę poważnych problemów
Zgubiłeś swój dowód osobisty? Skradziono Ci dokumenty, z pomocą których ktoś może się pod Ciebie podszyć w celu wyłudzenia pieniędzy? Jeśli obawiasz się, że Twoje dane mogą posłużyć przestępcom do zaciągnięcia pożyczki, system Bezpieczny PESEL jest właśnie dla Ciebie.

Okazja czyni złodzieja

Ciągle zwiększająca się oferta sektora finansowego oraz łatwość, z jaką można obecnie zaciągać zobowiązania finansowych przy ograniczeniu niezbędnej biurokracji do minimum sprawiły, że wzrosło zagrożenie próbami oszustw i wyłudzeń dokonywanych na podstawie skradzionych dokumentów lub bezprawnie użytego numeru PESEL. Aby uchronić konsumentów przed ludźmi zaciągającymi pożyczki na ich dane, firmy pożyczkowe – w tym również MiniCredit – zrzeszone w Związku Firm Pożyczkowych wsparły pomysł stworzenia systemu „Bezpieczny PESEL”.

W czym pomoże Ci „Bezpieczny PESEL”?

System „Bezpieczny PESEL” to rozwiązanie bazujące na systemach typu credit freeze, które z powodzeniem od kilku już lat funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej. Każda instytucja finansowa korzystająca z bazy systemu (nie ważne, czy jest to bank, SKOK, czy firma pożyczkowa), po wysłaniu zapytania o PESEL osoby, która złożyła wniosek o kredyt lub pożyczkę, otrzymuje natychmiast informację zwrotną o zgłoszeniu lub niezgłoszeniu tegoż numeru do programu „Bezpieczny PESEL”. Jeśli okaże się, że osoba próbująca otrzymać pożyczkę, przedstawi numer PESEL zgłoszony do bazy systemu, będzie to dla każdej instytucji finansowej przesłanką do powzięcia podejrzeń, iż może mieć tu miejsce próba popełnienia przestępstwa. W takiej sytuacji badanie zdolności kredytowej kończy się natychmiastowo wynikiem negatywnym.

Dzięki systemowi „Bezpieczny PESEL”, każdy może w prosty sposób ustrzec się przed konsekwencjami przestępstwa popełnionego pod jego nazwiskiem.