Pożyczki społecznościowe, czyli co to takiego social lending i czy to bezpieczne?

Kategoria: Artykuły
Pożyczki społecznościowe, czyli co to takiego social lending i czy to bezpieczne?
Social lending to nowum na polskim rynku pożyczek sektora pozabankowego. Mało kto tak naprawdę wie, czym są pożyczki społecznościowe i że takie coś w ogóle istnieje, a przecież ich historia w naszym kraju sięga roku 2008. Czy taka forma pożyczania pieniędzy jest bezpieczna?

Społeczne pożyczanie

Pożyczki społecznościowe (ang. social lending), nazywane również pożyczkami społecznymi, polegają na zawieraniu transakcji pożyczkowych za pośrednictwem serwisu internetowego bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi. W tego rodzaju transakcjach nie pośredniczą tradycyjne instytucje finansowe. Osoby dysponujące nadmiarem gotówki, pożyczają środki tym osobom, które w danym momencie ich potrzebują, np. na realizację konkretnej potrzeby. Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkanaście serwisów działających w social lending. Różnią się one między sobą przeważnie wysokością kwoty pożyczkowej oraz formami zabezpieczenia transakcji.

Jak to działa?

Osoba, która chce pożyczyć komuś gotówkę lub sama chce od kogoś pożyczyć określoną sumę pieniędzy, musi w pierwszej kolejności przejść etap rejestracji i późniejszej weryfikacji. U pożyczkobiorcy weryfikowane jest zazwyczaj konto poprzez dokonanie przez niego przelewu z własnego rachunku bankowego na drobną kwotę pieniędzy. Sprawdzany jest również dowód osobisty, adres zamieszkania, a także źródło dochodu. Transakcje w ramach pożyczek społecznościowych zazwyczaj odbywają się w formie aukcji. Pożyczkobiorcy deklarują sumę oraz interesujące ich oprocentowanie takiego zobowiązania lub korzystają z ogłoszeń zamieszczanych przez osoby chcące udzielić pożyczki.

Mimo tego, że taka forma pożyczania środków finansowych funkcjonuje w Polsce od 2008 roku, to jednak wciąż się rozwija, szukając większego uznania w oczach konsumentów. Chociaż założenia pożyczki społecznościowej wydają się dość atrakcyjne, to tego rodzaju transakcje wydają się dość ryzykowne. Największe ryzyko ponoszą inwestorzy, ponieważ nigdy nie mogą być pewni, że pożyczkobiorca spłaci zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Również inwestora w takiej formie pożyczania pieniędzy jest trudno sprawdzić, dlatego też nigdy nie można mieć pewności, czy gotówka pochodzi z wiarygodnego źródła.

Pożyczaj bezpiecznie

O wiele bezpieczniejszą formą pożyczania będą na pewno szybkie pożyczki oferowane przez firmy z sektora pozabankowego. Są to zobowiązania udzielane na podstawie umowy cywilno-prawnej, co daje gwarancję wypłacalności obu stron zawierających taką transakcję. Chwilówki dają możliwość zrezygnowania z zaciągniętego zobowiązania w określonym w umowie pożyczkowej okresie czasu. Dodatkowo polski rynek pożyczek krótkoterminowych jest regulowany prawnie przez m.in. Ustawę o kredycie konsumenckim, a także sprawowany jest nad nim nadzór przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Taka forma pożyczania pieniędzy jest o wiele bardziej bezpieczniejsza niż korzystanie z nie do końca transparentnych pożyczek społecznościowych.