Pieniądze potrzebne od zaraz. Gdzie lub od kogo pożyczamy najchętniej?

Kategoria: Artykuły
Pieniądze potrzebne od zaraz. Gdzie lub od kogo pożyczamy najchętniej?
Kryzys finansowy może dotknąć każdego. Natychmiastowy zastrzyk gotówki może być zbawienny w wielu nieprzewidzianych sytuacjach życiowych. Gdzie najlepiej pożyczyć pieniądze, aby tego typu transakcja była łatwa, szybka i bezpieczna?

Popularne formy pożyczkowe

Z badań wynika, że ponad 30 proc. Polaków nigdy nie korzystało z jakichkolwiek pożyczek gotówkowych oferowanych zarówno przez instytucje bankowe, jak i firmy pożyczkowe. Jednak zdecydowana większość polskich konsumentów chętnie pożycza pieniądze z różnych źródeł oraz w rozmaitej wysokości. Najczęściej z pożyczek korzystają kobiety oraz mieszkańcy małych aglomeracji miejskich. Najbardziej popularne produkty finansowe, z których korzystają Polacy, to kredyty mieszkaniowe, hipoteczne, pożyczki na samochód oraz chwilówki.

Gdzie lub od kogo?

Według badań przeprowadzonych przez Satisface na zlecenie firmy Blue Media, pieniądze najczęściej pożyczamy z banku (60%), od rodziny (35%), znajomych (14%) czy też firm pożyczkowych (12%). Co znamienne, w 2016 roku zmniejszyła się liczba konsumentów korzystająca z usług banków komercyjnych oraz pożyczających pieniądze od rodziny i przyjaciół. Jednocześnie niewielki wzrost zanotowały firmy pożyczkowe oferujące przede wszystkim pożyczki online. Z życzliwości finansowej rodziny i przyjaciół najczęściej korzystają kobiety oraz osoby młode. Starsi Polacy najchętniej udają się po pożyczkę konsumencką do banków lub firm pożyczkowych.

Inne potrzeby przychodzą z wiekiem

Z wyników przeprowadzonych badań wyłania się dość specyficzna tendencja społeczna. Im pożyczkobiorca jest starszy, tym rzadziej zaciąga kredyt gotówkowy na zaspokojenie własnych potrzeb. Z kolei młode osoby zapożyczające się w instytucjach finansowych lub u rodziny lub znajomych, uzyskane środki przeznaczają wyłącznie na siebie. Konsumenci w grupie 35+ najczęściej starają się o pożyczkę z myślą o własnej rodzinie.