Oprocentowanie a RRSO pożyczki

Kategoria: Artykuły
Oprocentowanie a RRSO pożyczki
Temat wszystkich kosztów związanych z zaciąganiem kredytu lub pożyczki konsumenckiej jest dla większości Polaków dość skomplikowany. Polskie prawo nie jest niestety tak napisane, aby każda osoba mogła odnaleźć się w gąszczu finansowych przepisów prawnych i je w pełni zrozumieć. Podpowiadamy więc, czym na przykład różni się roczna stopa oprocentowania kredytu lub pożyczki a rzeczywista roczna stopa oprocentowania takiego zobowiązania.

Kuszeni niskim oprocentowaniem

Zapewne wielu z Was spotkało się z reklamą kredytu lub pożyczki gotówkowej, gdzie deklarowane było „najniższe w historii” oprocentowanie takiego zobowiązania. Zazwyczaj wiele osób korzysta wówczas z takich ofert, kuszeni niskim oprocentowaniem. Niestety, to błąd. Na koszt takiego oprocentowania, oprócz oprocentowania nominalnego, składają się również inne opłaty. Oczywiście, ich ilość oraz wysokość zależą od danej instytucji finansowej. Wszelkie koszty pożyczki lub kredytu gotówkowego najlepiej oddaje Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), czyli całkowity koszt pożyczki, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

RRSO a koszty odsetek pożyczki

Roczna stopa oprocentowania to wyłącznie oprocentowanie pożyczki, czyli koszt odsetek do spłacenia, natomiast RRSO, oprócz tego wskaźnika, uwzględnia również pozostałe elementy składające się na całkowity koszt pożyczki, a więc dodatkowe obciążenia finansowe związane z udzieleniem kredytu gotówkowego. RRSO pożyczki może obejmować:

  • oprocentowanie pożyczki,
  • prowizję za udzielenie zobowiązania finansowego,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • opłaty za dodatkowe usługi, jak np. osobista wizyta przedstawiciela instytucji finansowej u pożyczkodawcy,
  • opłatę za rozpatrzenie wniosku o udzielenie pożyczki,
  • wartość waluty w danym czasie oraz okres spłaty.

Przeliczyć każdy może

Pamiętajmy, że RRSO jest liczone w skali roku, natomiast termin spłaty chwilówki w firmie pożyczkowej zazwyczaj nie przekracza jednego miesiąca. Na stronie internetowej znajduje się kalkulator, który na bieżąco liczy koszty pożyczki. Wystarczy podać kwotę kredytu gotówkowego oraz termin spłaty. Taki kalkulator automatycznie wylicza także RRSO. Taki przelicznik jest bardzo pomocny przy poznaniu całkowitych kosztów pożyczki. Warto z takiego narzędzia skorzystać przed wzięciem pożyczki oraz, oczywiście, dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem.