Nie tylko BIK. Sprawdź, gdzie jeszcze banki mogą znaleźć informację o Twoich zobowiązaniach finansowych

Kategoria: Artykuły
Nie tylko BIK. Sprawdź, gdzie jeszcze banki mogą znaleźć informację o Twoich zobowiązaniach finansowych
W otrzymaniu pożyczki gotówkowej od banku lub innej instytucji finansowej często na drodze staje nam informacja o zaciągniętych wcześniej i dotąd niespłaconych zobowiązaniach. Informacja o nich niemal zawsze trafia do Biura Informacji Kredytowej, której baza pomaga bankom w weryfikacji każdego wniosku. Należy jednak pamiętać, że popularny BIK nie jest jedynym źródłem wiedzy o naszym zadłużeniu.

Gdzie trafiają informacje o Twoich zobowiązaniach?

Największym zbiorem danych o klientach indywidualnych, którzy kiedykolwiek skorzystali z dowolnej usługi bankowej lub pozabankowej, jest Biuro Informacji Kredytowej wraz ze swoją spółką-córką o nazwie Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Jeśli komuś zdarzyło się mieć w przeszłości problemy ze spłatą zobowiązania finansowego lub jeśli aktualnie zalega z uiszczeniem opłat ratalnych, informacja o tym z pewnością trafiła do jednego z tych podmiotów. Ale to nie wszystko, jest bowiem niemal pewne, że wpis o tym znalazł się również w Krajowym Rejestrze Długów BIG SA – jedynym biurze informacji gospodarczej, które wchodzi w skład Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami.

Trzy wymienione instytucje to oczywiście nie jest pełna lista podmiotów, które gromadzą dane o naszych problemach finansowych, i z których baz mogą skorzystać banki lub firmy pożyczkowe przed rozpatrzeniem decyzji o przyznaniu jakiejkolwiek pożyczki. Jeśli nie mamy pewności, czy gdzieś nie istnieją zapisy mogące nam utrudnić zdobycia dodatkowego finansowania, warto również sprawdzić bazę Krajowego Biura Informacji Gospodarczej, ERIF BIG SA oraz w Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych BIG SA.

Jak uniknąć weryfikacji w BIK lub BIG?

W razie obaw, że wniosek o szybką pożyczkę gotówkową zostanie odrzucony ze względu na historię kredytową, najlepiej jest skorzystać z usług jednej z firm udzielających tzw. pożyczek bez BIK. W przypadku oferowanych przez MiniCredit „chwilówek” nie istnieje ryzyko, że wniosek zostanie odrzucony z powodów innych, niż te, które zostały określone w regulaminie wewnętrznym firmy. Wystarczy wejść na stronę główną MiniCredit i postępować zgodnie z nakreśloną tam ścieżką, by wymagana kwota trafiła na konto nawet w ciągu 15 minut od wydania decyzji.