Na jaki cel i od kogo pożyczamy najchętniej pieniądze?

Kategoria: Artykuły
Na jaki cel i od kogo pożyczamy najchętniej pieniądze?
Po wielkim krachu finansowym rynek usług kredytowych musiał długo odbudowywać zaufanie wśród klientów. Równocześnie nastąpił rozwój usług internetowych, gdzie doskonale poradziły sobie firmy pożyczkowe, które od 2015 roku notują ciągły wzrost pod względem liczby klientów.

Szybka pożyczka przez Internet stała się usługą, która zdyskredytowała praktycznie wszystkie oferowane przez zwykłe banki kredyty konsumpcyjne w kwotach wynoszących nie więcej niż 1 tysiąc złotych.

Brak skomplikowanych formalności czy konieczności wizyty w stacjonarnym oddziale, a także szybka decyzja o przyznaniu pożyczki sprawiły, że aż 45% rynku obejmującego pożyczki o niskich kwotach, przejęte zostało przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Pożyczki bez BIK, które zagospodarowały segment klientów bez zdolności kredytowej, także przyczyniły się do zwrotu dużej części konsumentów w kierunku firm pożyczkowych. Dzięki temu ogólna wartość udzielonych przez sektor prywatny pożyczek wynosi ponad 5 mld złotych.

Na co pożyczamy?

Chwilówki z reguły służą do pokrycia wydatków bieżących, co deklaruje aż 40 procent pożyczkobiorców. Pozyskane w ten sposób środki służą również do zażegnania awaryjnych sytuacji, takich jak niespodziewana wizyta u lekarza, zepsuty sprzęt AGD czy usterka samochodu. Coraz częściej decydujemy się na szybkie pożyczki przez Internet w sytuacjach, które nie są koniecznością, ale pozwalają na zwiększenie komfortu życia. Mowa tutaj np. o skorzystaniu z atrakcyjnej promocji czy przeprowadzeniu remontu.

Na atrakcyjność pożyczek wpływa również fakt, że ich kwoty są coraz wyższe z coraz dłuższym okresem spłaty. Dlatego nie dziwi już nikogo ich rosnąca popularność i konkurencyjność dla ofert tradycyjnych banków.