Liczba klientów firm pożyczkowych ciągle wzrasta. Wartość pożyczek internetowych również

Kategoria: Artykuły
Liczba klientów firm pożyczkowych nieustanie rośnie. W 2009 roku sektor pozabankowy obsłużył 928 tys. klientów. Pięć lat później, w 2014 roku, liczba osób korzystających z krótkoterminowych pożyczek online wzrosła do 1,419 mln. Ilu klientów zdecyduje się na ofertę firm pożyczkowych w roku 2017?

Wzrost zainteresowania pożyczkami online w raporcie KPF

O tym, że Polacy bardzo chętnie korzystają z tzw. chwilówek, wiemy od dawna. Badania przeprowadzone przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce pokazują, iż od 2009 roku – kiedy to sektor pozabankowy zanotował pierwszy delikatny spadek w liczbie klientów – liczba chętnych do skorzystania z usług firm pożyczkowych systematycznie rośnie. W 2009 roku było to 914 tys. klientów, w roku 2011 po raz pierwszy liczba ta przekroczyła 1 mln., by w 2014 sięgnąć aż 1,419 mln.

Raport KPF opublikowany pod nazwą „Sektor firm pożyczkowych w Polsce. Lata 2008-2014” wskazuje na roczny przyrost liczby klientów sektora pozabankowego w analizowanym okresie na poziomie od 5 do 15 proc., przy czym zwraca uwagę fakt, iż dynamika wzrostu zwiększa się z każdym kolejnym rokiem. Jakie płyną z tego wnioski?

Tendencja wzrostowa trwa

Należy się spodziewać, iż widoczna w raporcie KPF tendencja wzrostowa utrzyma się również w kolejnym pięcioleciu. Wskazują na to dane, które nieustannie spływają czy to do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, czy do Związku Firm Pożyczkowych. Wynika z nich niezbicie, że wzrasta nie tylko ilość osób zainteresowanych szybkimi pożyczkami bez BIK, ale i ogólna wartość tychże pożyczek udzielanych na przestrzeni kolejnych lat. W 2009 roku firmy pożyczkowe skupione w KPF udzieliły pożyczek na kwotę niecałych 0,2 mld zł, w 2015 było to już ponad 1,4 mld zł. W 2017 roku ogólna kwota pożyczek udzielanych przez internet może osiągnąć naprawę imponującą wysokość.