Jak skorzystać z dofinansowania do wymiany pieca węglowego?

Kategoria: Artykuły
Jak skorzystać z dofinansowania do wymiany pieca węglowego?
Kwestia zanieczyszczonego powietrza stała się w ostatnich latach jednym z głównych problemów w naszym kraju. Władze samorządowe próbują rozwiązać go m.in. poprzez dofinansowania do wymiany kotłów. Nadal jednak w tym celu niezbędny jest choć minimalny wkład własny. Niezbędną kwotę można zdobyć dzięki szybkiej pożyczce, większość nakładów i tak zwróci nam gmina.

Wysokie dofinansowania w tym i w przyszłym roku

Program dofinansowań do wymiany przestarzałych kotłów węglowych w 2017 roku działał prężnie praktycznie w całej Polsce. Suma dofinansowania była różna i wynosiła z reguły od 50 do 70%, jednak w niektórych gminach władze zwracały mieszkańcom nawet 100% poniesionych w tym celu wydatków. Rok 2018 przyniesie kolejne obostrzenia związane ze stosowaniem kotłów węglowych, można się więc spodziewać, iż program dofinansowania do ich wymiany zostanie co najmniej utrzymany na tegorocznym poziomie. Jak można będzie z niego skorzystać?

Schemat wymiany pieca z dofinansowaniem

Programy dofinansowania w poszczególnych gminach różnią się między sobą, jednak w większości przypadków cały proces z ich udziałem wygląda następująco:

  • sprawdź, czy i na jakiej zasadzie w Twojej gminie działa program dofinansowania wymiany kotłów,
  • oblicz koszty wymiany pieca i zadbaj o niezbędne środki finansowe (również z pomocą pożyczki bez BIK),
  • złóż wniosek i podpisz z gminą umowę o dofinansowanie,
  • wymień piec i rozlicz poniesione koszty zgodnie z umową.
Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie z tzw. „chwilówki” lub pożyczki SMS, dotacja otrzymana z gminy po wymianie kotła pozwoli Ci częściowo lub w całości pokryć koszty zaciągniętego zobowiązania. Sama wymiana kotła na nowocześniejszy przyczyni się nie tylko do zmniejszenia zanieczyszczenia w Twojej okolicy, ale też pozwoli znacznie zredukować wydatki na ogrzewanie Twojego domu.