Gdzie i na co najczęściej pożyczamy pieniądze?

Kategoria: Artykuły
Gdzie i na co najczęściej pożyczamy pieniądze?
Według badań, Polacy stają się coraz bardziej zamożniejsi. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia, a więc im więcej środków finansowych mamy na koncie, tym więcej potrzeb chcemy zrealizować. Dlatego też pożyczanie pieniędzy w naszym kraju stało się tak popularne na przestrzeni ostatnich lat. Od kogo i na co pożyczamy najczęściej?

Banki i firmy pożyczkowe w zależności od potrzeb

Statystyczny Polak najchętniej zaciąga zobowiązania finansowe w bankach komercyjnych oraz firmach pożyczkowych. Z oferty instytucji bankowych korzystają najczęściej klienci, szukający finansowania poważnych inwestycji takich, jak np. kupno mieszkania lub samochodu, na dłuższy okres spłaty ratalnej. Z oferty firm pożyczkowych korzystają głównie osoby potrzebujące w danej chwili dodatkowej gotówki na zrealizowanie pilnych potrzeb. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych form zaciągnięcia zobowiązania finansowego w bardzo krótkim czasie i bez wygórowanych wymagań formalnościowych.

Pożyczka krótkoterminowa rządzi!

Od wielu już lat Polacy najchętniej korzystają z pożyczek krótkoterminowych, aby dokonać remontu mieszkania lub domu oraz spełnić swe marzenia związane z wakacyjnym wyjazdem, najczęściej zagranicznym. W następnej kolejności znajdują się wydatki związane z leczeniem oraz zakupem sprzętu RTV/AGD. Polacy bardzo często pożyczają również pieniądze na zorganizowanie jakichś ważnych uroczystości, typu wesele, chrzciny czy tez komunia. Są to najczęściej wydatki podyktowane chwilą lub nagłym, nieprzewidzianym wydarzeniem.

Carpe diem

Polacy, w większości przypadków, nie oszczędzają, wychodząc z założenia, że jakoś to będzie. W trudnych i nagłych sytuacjach finansowych najchętniej sięgają po pożyczki krótkoterminowe, jak np. tzw. chwilówki, które można szybko i wygodnie pozyskać nawet przez Internet. Zadłużenie Polaków rośnie, jednak, jak wynika z analiz np. Komisji Nadzoru Finansowego, odsetek spłacalności zaciągniętych zobowiązań finansowych jest bardzo duży.