Czy lombard to instytucja pożyczkowa?

Kategoria: Artykuły
Czy lombard to instytucja pożyczkowa?
Korzystanie z usług pożyczkowych na polskim rynku finansowym może mieć różne formy i dotyczyć odmiennych sposobów udzielania pożyczek konsumenckich. Wiele osób zadaje na przykład pytanie, czy podmiot działający, jako lombard to to samo, co firma pożyczkowa? Sprawdźmy.

Czym jest firma pożyczkowa?

Instytucja pożyczkowa to kredytodawca, którego działalność opiera się przede wszystkim na udzielaniu zobowiązań finansowych pochodzących ze środków własnych. Nie jest to kredytodawca, którego działalność polega głównie na udzielaniu pożyczek ze środków własnych w postaci odroczenia zapłaty ceny lub wynagrodzenia za zakup towarów oraz usług w systemie ratalnym. Nie są to więc podmioty takie, jak banki, SKOK-i czy też jednostki udzielające pożyczki w postaci odroczenia zapłaty ceny.

Najpopularniejszą usługą, z jakiej korzystają konsumenci w przypadku instytucji pożyczkowych są szybkie pożyczki online. Jest to umowa na pożyczkę konsumencką zawierana na krótki okres czasu w głównej mierze za pośrednictwem Internetu. Spłata takiego zobowiązania na ogół następuje w całości. Obecnie większość firm pożyczkowych działających na polskim rynku finansowym oferuje również dodatkową, płatną opcję, jaką jest możliwość przedłużenia okresu spłaty zobowiązania.

Usługi lombardowe w świetle prawa

W roli pożyczkodawcy może działać nie tylko bank czy firma pożyczkowa, ale również lombard. Zgodnie z uzasadnieniem podmiotowym ustawy z 5 sierpnia 2015 roku o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1357), wskazano, że definicja firmy pożyczkowej obejmuje także tych przedsiębiorców, którzy prowadzą usługi lombardowe w zakresie, w jakim udzielają kredytów konsumenckich. W skrócie oznacza to, że zgodnie ze znowelizowaną treścią ustawy, lombardy posiadają status instytucji pożyczkowej.

Usługi lombardowe polegają przede wszystkim na udzielaniu pożyczek pod zastaw różnych wartościowych przedmiotów, jak np. sprzęt AGD/RTV, biżuteria czy nawet samochód. Tego typu sposób zdobycia dodatkowych środków pieniężnych jest bardzo wygodny, jednak ma swoje istotne wady. W przypadku zaciągania takiego zobowiązania, kwota pożyczki jest uzależniona od wysokości wartości zastawianego przedmiotu, którego wyceny nie dokonuje profesjonalny rzeczoznawca, lecz przeważnie właściciel lombardu, więc taka wycena może być bardzo często zbyt zaniżona. Ponadto, w momencie, gdy osoba zastawiająca nie jest w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki w lombardzie, traci bezpowrotnie poddany wycenie przedmiot lub przedmioty.

Firma pożyczkowa czy lombard?

Obiektywnie rzecz biorąc, szybkie pożyczki konsumenckie na rynku poza bankowym są obecnie o wiele bardziej bezpieczne niż zastawy lombardowe. Pamiętajmy, że w firmach pożyczkowych termin spłaty zobowiązania finansowego przeważnie można przedłużyć, natomiast w lombardzie zastawiony przedmiot, którego wartość nie zostanie uregulowana w terminie, przejdzie na własność wierzyciela.